13.12.2010
Kaligrafie I. Něco hodně do začátku
Uvažuji o tom už celkem dlouhý čas. Vlastně jedno z mých předsevzetí, které jsem si dal na rok 2010, se právě toho týkalo. Ze všech ostatních novoročních blábolů vcelku brzo sešlo. A jelikož je polovina prosince 2010, rok je teda slušně řečeno pryč, existuje velká šance, že i tohle se k nim přidá. Tenhle blog je vlastně takovým pokusem a zároveň prostředkem, jak se k tomu dokopat. Řeč je tu o psaní.

Ne o tvůrčím psaní. Nemám potřebu zanášet internet hovadinami, které se mi honí hlavou, stačí když je musí poslouchat známí u piva. Nechápejte mě špatně, čtu rád blogy, mám dokonce i pár svých oblíbenců, ale já se v tomhle nevzhlédl. Mám na mysli psaní, jak ho definoval nějaký jouda na Wikipedii, tj. jako

proces zaznamenávání informací na médium tak, že je čitelný ostatními lidmi i v budoucnu


Mám za sebou základní školu, střední školu a VŠ, s písmem a psaním jsem se tedy již setkal. Snad se dá i říct, že už ho skoro zvládám. Je ovšem rozdíl mezi "umět psát" a "uměním psaní". Zatímco první referuje k prostému procesu záznamu něčeho (ne všechno, co zaznamenáváme, je informace), druhé se pak dotýká formy nebo umělecké kvality takového záznamu. Umění psaní či také krasopis, to jest, oč tu poběží. Psát už dnes umí kdejaký blb, to je fakt. Psát hezky umí nepoměrně méně lidí (moje babička i otec uměli vážně moc hezky psát - já to kdysi taky uměl, než jsem objevil počítač a později - už na univerzitě - tiskací písmo, zkáza to ručního psaní). Psát krásně, to už ovšem zvládají jen někteří, to je smutná skutečnost. Víte, co je taky smutný?
- vsuvka z osobního života - kdo to nechce číst, ať zaskrolluje o odstavec níže - doporučuji. Když měla moje ex narozeniny, chtěl jsem jí poslat (resp. vhodit do schránky) prvorepublikový pohled (ona tu dobu miluje, i proto jsem ji miloval:), který jsem koupil na aukru.cz. Tam jsem dokonce sehnal i čistou prvorepublikovou známku tatíčka Masaryka (za pakatel, díku Bohu za tolik skvělých českých filatelistů). Dokonce se mi podařilo přemluvit jednu dámu na poště, aby mi přes ni dala razítko s datumem roku 1936 (technicky to není problém, stačí přetočit kolečko, ale nemají to ženské povolené - dělají to nerady). Problém ale nastal tehdy, když jsem měl na ten pohled něco napsat. Pokud to mělo vypadat důvěryhodně, muselo být i písmo jako z té doby. Jenže jak jsem zjistil po zkoušce nanečisto, moje písmo tak nevypadá. Ve skutečnosti píšu docela bídně (kdybych tohle musel psát ručně, těžko byste se dostali až sem). Takže jsem musel potupně vyhledat odbornici, která těch pár slov za úplatu napsala. Byla nadšená (myšleno obdarovaná), ale jak potupné bylo žádat cizí osobu, aby mi vyplnila pohled. Tehdy jsem si řekl nikdy více. - konec vsuvky z osobního života -

A vidíte, trvalo jen pár dalších let dokopat se k založení tady tohoto blogu. Blogu, kam si budu vylévat své zkušenosti s osvojováním si krásného písma. Zprávy to budou zprvu nepochybně plné energie, sebepovzbuzování (technika poplácávání si vlastních ramen), později - a to záleží na míře pokroku - se tu budou objevovat fotky prvních tahů, prvních písmen a možná, možná přátelé i celých slov! Ale netřeba propadat eufórii. Dost možná se ukáže, že nejsem schopen ani krásného tahu, natož písma. Potom tento blog v tichu uložím ke spánku, doufaje, že ho nikdy nikdo z přátel nečetl, a založím jiný, pod pracovním názvem umění sebevraždy.

Ještě než se do toho pustím. Mise blogu je jasná. Když to po sobě čtu a vidím ten jazyk, nečekejte tu vybranou mluvu, moudra (ti bystří už pochopili) ... píšu, jak to přijde, ale pokusím se psát slušně.) Slibuji také, že tohle je nejdelší příspěvek, který tu bude viset. Žádné kecy, ale práce. Nechci si dávat nějaké deadliny, ale buďme rozumní. Vždyť člověk je jak zubní pasta, pokud z ní chcete něco dostat, je třeba ji chytit za koule a mačkat. Tak co do roku 2013? Od teďka, teď.

Vystavil tým nepisto.cz v 12.56


Sdílet:
24/7 Jsme Vám nablízku.
Tel +420 774 146 284
E-mail zakaznik@nepisto.cz
FAQ Jak to funguje?
Zkušenosti našich klientů.
Já jsem spokojen, jen bych uvítal i možnost platit kartou.
V textu jsem našel dva překlepy. Ale to je ok.
Společně jsem to daly dohromady. Bylo to ale delší než jsem původně myslela.
Více komentářů >
BLOG Ze zákulisí naší sítě.
Tým nepisto.cz je na blogu
Potřebujete rychle provést jazykovou korekturu Vašeho textu?
Píšete bakalářskou či seminární práci, referát, esej, firemní projekt nebo webový článek? Potřebujete rychle zkontrolovat gramatickou správnost Vašeho textu? AAAKorektury.cz jsou tu přesně pro Vás.
Překlady do slovenštiny
Je reálnou skutečností, že stále řada vysokých firemních či vládních představitelů na Slovensku neovládá dostatečně dobře (pokud vůbec) řadu světových jazyků, které jsou pro výkon jejich funkce nutné.