21.12.2010
Kaligrafie III. Pro začátek něco těžkého; měděná destička

   Netrvalo to tak dlouho, jak jsem původně myslel. Při zběžném listování knihou Miluše Pokorné (Kaligrafie - krása písma) jsem narazil na učiněný skvost, od kterého nelze oči odtrhnout (viz obrázek níže). Je to kurzivní italika zvaná Copperplate. Podle autorky jde o písmo obtížné, což je akorát - vzhledem k tomu, že jsem úplný začátečník (Jan Ámos, učitel národů v záloze, to celé pomotal).


   Jak píše Carter, jde o písmo původem anglické, byli to totiž britští obchodníci, toužící po svižném a zároveň reprezentativním písmu, kdo mu dali vzniknout. Postupně se během 18. století rozšířilo do kontinentální Evropy, zprvu především do Francie a Španělska.
  Písmo je charakteristické navazujícími písmeny (do té doby to nebylo vůbec běžné), smyčkami, kudrlinkami a verzálkami postavenými na S-křivce (o které William Hoghart píše, že jest oproti přímce či kruhu tvarem vyskytujícím se v přírodě. Jako takový prý představuje živost, činnorodost,  přirozenou krásu, jež excitují zaujetí diváka). Zároveň je pro Copperplate typický jeho značným sklon (54°). Z toho důvodu je třeba opatřit si zvláštní násadku, díky které není nutné papír natáčet v tak ostrém úhlu. Vedle toho je též nutné opatřit si zvláštní pero, pružné, se spičatým hrotem. Jelikož jsem během dneška nic z těchto pomůcek v Praze neobjevil, objednal jsem je na e-shopu www.scribblers.co.uk. Vyšlo to jen na pár liber. Teď nezbývá než vyhlížet pošťáka.

 

Vystavil tým nepisto.cz v 13.01


Sdílet:
24/7 Jsme Vám nablízku.
Tel +420 774 146 284
E-mail zakaznik@nepisto.cz
FAQ Jak to funguje?
Zkušenosti našich klientů.
Já jsem spokojen, jen bych uvítal i možnost platit kartou.
Jsem spokojený. Nic co bych vytkl. Snad jen, možnost chatovat je dobrá, osobně by se mi líbila třeba i možnost skypovat s odborníkem.
Vše OK. Předám kontakty.
Více komentářů >
BLOG Ze zákulisí naší sítě.
Tým nepisto.cz je na blogu
Potřebujete rychle provést jazykovou korekturu Vašeho textu?
Píšete bakalářskou či seminární práci, referát, esej, firemní projekt nebo webový článek? Potřebujete rychle zkontrolovat gramatickou správnost Vašeho textu? AAAKorektury.cz jsou tu přesně pro Vás.
Překlady do slovenštiny
Je reálnou skutečností, že stále řada vysokých firemních či vládních představitelů na Slovensku neovládá dostatečně dobře (pokud vůbec) řadu světových jazyků, které jsou pro výkon jejich funkce nutné.