13.02.2011
Kaligrafie V. Pozdrav z fronty...

Nuže, předně se omlouvám, že trvalo to tak dlouho. Nicméně v tuto chvíli mám za sebou poměrně dost práce a zkušeností s Copperplatem a rád bych se o ně zde podělil. Následoval jsem Miluší Pokornou doporučený postup nácviku. Okopíroval jsem si tedy předlohy, které jsou součástí knihy (Kaligrafie - krása písma), přes ně pak přiložil pauzový papír a začal s učením základních sedmi tahů, z nichž se Copperplate písmena (hlavně minusky) skládají především. Je praktické si pauzák formátu A4 rozčtvrtit, poněvadž se relativně rychle začne pod rukou kroutit, rolovat a vůbec dělat vše možné, aby vám tuhle krásnou zábavu znepříjemnil. S menšími kousky je psaní mnohem konformnější, navíc má člověk pocit - vzhledem k tomu, že popíše více menších papírků - že udělal kus práce.

   A to není bez důležitosti! Člověk se musí neustále chválit, povzbuzovat - než přijde první znatelný pokrok. Obkreslováním základních tahů jsem strávil zhruba týden (asi hodinu až dvě denně). Tuto část není vhodné podcenit. Ruka se tím učí jistotě tahu (rozklepaná písmenka vypadají malomocně), plynulosti a především velmi potřebného citu - kdy na pero vyvinout větší tlak (silnější linie), kdy naopak menší (slabší linie). Zhruba po týdnu je vhodné opustit na čas pauzák a pokusit se psát tahy přímo na papír - bez předlohy. Na skutečném papíře (vhodný je jakýkoliv papír používaný např. do běžných tiskáren, ten si opatřete hustou sítí vodících vodorovných a zkosených čar v úhlu 54° - je dobré si pak ten papír okopírovat, abyste nemuseli linkovat každou další předlohu zvlášť) se pero chová jinak než na pauzáku - neklouže tak lehce a je snadnější vytvořit slabé linie, jelikož papír více saje. Z toho důvodu je třeba i této fázi věnovat dostatečnou pozornost. Po pár dnech je pak možné přejít zpět k pauzáku a začít obkreslovat minuskuly. Jakmile nabydete jistoty, vrhněte se opět na papír. Máte-li vžité základní tahy, písmenka už jdou velmi lehce. Sám jsem celou malou abecedu zvládl za 7-10 hodin čisté práce, a to jsem spíše nešika.
  Jste-li schopni napsat řádek každého písmenka tak, aby se každé podobalo druhému jako vejce vejci, tak gratuluji!. V tento moment jste připraveni na Verzálky - jakousi Vysokou školou Copperplatu. A o tom bude můj příští post. Stay tuned.
 
 
Vystavil tým nepisto.cz v 13.08


Sdílet:
24/7 Jsme Vám nablízku.
Tel +420 774 146 284
E-mail zakaznik@nepisto.cz
FAQ Jak to funguje?
Zkušenosti našich klientů.
Díky hlavně za trpělivost
Vše OK. Předám kontakty.
Překlad byl v pořádku. Kvituji možnost se zeptat přímo překladatele na jednotlivá slova. To se opravdu hodilo.
Více komentářů >
BLOG Ze zákulisí naší sítě.
Tým nepisto.cz je na blogu
Potřebujete rychle provést jazykovou korekturu Vašeho textu?
Píšete bakalářskou či seminární práci, referát, esej, firemní projekt nebo webový článek? Potřebujete rychle zkontrolovat gramatickou správnost Vašeho textu? AAAKorektury.cz jsou tu přesně pro Vás.
Překlady do slovenštiny
Je reálnou skutečností, že stále řada vysokých firemních či vládních představitelů na Slovensku neovládá dostatečně dobře (pokud vůbec) řadu světových jazyků, které jsou pro výkon jejich funkce nutné.